Choustník

Historie školy

Materiál jsme čerpali především v poznámkách bývalé učitelky na ZŠ v Choustníku paní J. Pickové.

Škola byla v Choustníku již v 17. století, postavena byla zřejmě při znovu vybudování kostela sv. Václava v roce 1687. Stávala před farou, ale roku 1755 kostel s farou i školou vyhořely. Proto byla znovu vystavěna nová dřevěná školní budova, od roku 1856 již dvoutřídní. Budova se však již rok před tím zpola sesula a od úplného zboření byla ochráněna důkladným „podštemplováním“ – podepřením.

Později byla ve vesnici najmuta jedna světnice, kde se střídavě učilo první oddělení dopoledne, druhé odpoledne. Nynější jednopatrová budova na náměstí je z roku 1894 a byla to již škola čtyřtřídní.

V roce 1945 – 46 byla nově zřízena v budově „dolejšího“ zámku měšťanská škola. V budově „dolejšího zámku“ byl původně vrchnostenský pivovar, později sladovna, škrobárna a sklad ovoce, později byla část budovy proměněna na koňské stáje, nebo? nový mladý majitel panství Raul Rohan byl velkým milovníkem koní. Přestavba budovy na zámek byla provedena v letech 1928-29, kdy se stal jejím novým majitelem Raulův syn Karel ( Charles de Rohan ). Ten se oženil s Marií, dcerou zemřelého majitele továrny na tužky pana Hartmutha a s finanční pomocí její matky byla celá dolní část budovy přeměněna na obývací místnosti zvláštního slohu.

Za okupace byl Karel Rohan Němci zatčen jako anglický příslušník a odvezen do Říše. Do budovy se nastěhovala Hitlersjugend. V roce 1945 se rodina Rohanů na zámek vrátila, ale za rok se vystěhovala definitivně do Anglie. Po jejich vystěhování proběhla rekonstrukce zámku na školu. Na vybavení školy byla uspořádána dobrovolná sbírka mezi občany „přiškolených“ obcí. Škole bylo darováno 99 963 Kč, do školní knihovny bylo věnováno 69 knih. Škola neměla vlastní kuchyni, proto od 2. prosince 1946 zajistilo Rodičovské sdružení pro žáky polední polévku, k níž si žáci nosili z domova chléb. Ve vaření polévek se střídaly maminky a do školy vždy v poledne polévku přinesly. Ze všech obcí chodili žáci do školy pěšky.

V roce 1958 bylo rozhodnuto o přestavbě bývalého zámku, kde byla škola umístěna, především proto, že zde nebylo žádné hygienické zařízení a záchody byly dřevěné ( kadibudky ), umístěné před školou. 1. 9. 1961 byl zahájen provoz v nově zrekonstruované budově, kde sídlí škola dodnes.

KALENDÁŘ AKCÍ

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.
Volně ke stažení:

Profil zadavatele